Правила пожежної безпеки для школярів

Якщо у школі або будинку почалася пожежа, найголовніше – не панікувати! Необхідно негайно повідомити про це пожежну частину: телефонуй за номером 101 – чітко і ясно назви адресу і місце виникнення пожежі.

Якщо є можливість, то спробуй погасити вогонь засобами, що є під рукою:
• невеликі джерела пожежі можна гасити мокрою ганчіркою (ударами зверху) або мокрим віником (розмазуючи воду по палаючій поверхні);
• якщо вогонь розростається, необхідно відкрутити усі крани з водою на повну потужність. Нехай вода переливається у ванну: зачерпувати воду відром з ванни швидше, ніж чекати, поки відро наповниться з крану;
• якщо у кімнаті є вазони з квітами, то землю з них можна використати для гасіння вогню;
• не витягай з вогню предмети, що горять – це сприяє поширенню пожежі. Гаси вогонь (водою або піском) із країв до центру;
• при гасінні пожежі намагайся не відчиняти вікна і двері, бо доступ повітря підсилить вогонь.

Найбільш незахищеними від вогню є діти, причому не тільки малюки, а й досить підросли хлопці, які вже давно вчаться в школі. Щороку у всьому світі багато людей гине від вогню, і серед них виявляється чимало дітей. Дуже часто причинами пожежі стають гри дітей і підлітків з вогнем, але не рідше біда трапляється через незнання елементарних правил пожежної безпеки. Для школярів молодших класів вчителі готують програми, спрямовані на навчання малюків цим правилам. Але дітей постарше цього вже не вчать, по крайней мере, не в усіх школах. А адже пожежна безпека в школі повинна бути на найвищому рівні, а правила пожежної безпеки для школярів повинні бути завжди на слуху. Тому дітей, як на заняттях, так і вдома необхідно системно навчати того, як користуватися вогненебезпечними предметами, і що робити під час пожежі, щоб уникнути великих неприємностей.

З яких причин виникакють пожежі

Причин загорянь безліч, а до основних з них відносяться:

• Порушення правил експлуатації електричних приладів.

• Використання електроприладів і розеток навіть з незначною поломкою.

• Використання декількох потужних електроприладів одночасно.

• Необережне поводження з вогнем (розведення багать, використання для їх розпалювання горючих речовин і т.д.).

• Забуті ввімкнені електроприлади.

• Неакуратне поводження з вогненебезпечними іграшками (петарди, хлопавки та ін.).

• Використання аерозолів і інших балонів під тиском поблизу вогню (аерозоль від комарів біля багаття).

• Чи не загашені недопалок.

І це далеко не всі причини, за якими виникають пожежі, що забирають людські життя.

Згідно зі статистикою, більше 90% пожеж виникає з вини людини, а тому всі ми – не тільки учні, повинні вивчати і запам`ятовувати правила пожежної безпеки. Школярі зобов`язані їх повторювати з року в рік, а вчителям це необхідно контролювати.

Як діяти учням та вчителям у разі пожежі в школі?

 1. Негайно повідомити про пожежу, зачинити двері у класі, де горить. Якщо побачите охоплене вогнем приміщення, не намагайтеся увійти в нього.
 2. Повідомити про пожежу дирекцію школи, вжити належних заходів щодо евакуації дітей та людей із приміщення.
 3. Почувши сигнал тривоги, учні стають біля парт і за вказівкою вчителя залишають по одному клас, останнім іде вчитель із класним журналом. Належить зачинити двері класної кімнати й усі інші двері на шляху евакуації. Усі, кого не було в школі під час сигналу тривоги, повинні негайно йти до місця збору й приєднатися до свого класу чи групи.
 4. Місце збору повинне бути під навісом чи в іншому приміщенні.
 5. Нікому не можна повертатися в приміщення.
 6. Серед евакуйованих, що зібралися на пункті, проводять перекличку (за класним журналом). Директор школи після сигналу тривоги йде до збірного пункту і там приймає рапорти від усіх підрозділів
 7. Для дітей із обмеженими можливостями та неврівноваженою психікою повинні бути заздалегідь передбачені спеціальні заходи з евакуації.
 8. Вже до прибуття пожежної охорони слід знати, де саме, у якому приміщенні пожежа і чи всіх евакуювали. Повинен бути план евакуації зі школи. Начальника прибулого пожежного підрозділу зустрічають, маючи повну інформацію.

Як поводитись під час пожежі в навчальному закладі, коли поруч з учнем нема дорослої людини?

Пожежа у твоєму класі, в приміщенні, в якому ти перебуваєш:

 • якщо можеш вийти з класу через двері, рятуйся сам і допоможи іншим;
 • якщо вихід перекрито вогнем, але поряд є зовнішня пожежна драбина, використовуй її;
 • під час пожежі не можна ховатися в глухі кути, під парти, шафи, у коморі тощо;
 • захищай органи дихання і затули щілини під дверима (краще вологими ганчірками);
 • подавай сигнали рятувальникам.

Пожежа в коридорі:

 • перш ніж визирнути в коридор, торкнися тильним боком долоні ручки вхідних дверей. Якщо вона гаряча, не відчиняй – там пожежа;
 • ручка холодна – визирни в коридор. Коли там вогонь або багато диму зачини двері;
 • якщо диму небагато і він іде з низу, це означає, що пожежа – на нижніх поверхах. Не спускайся вниз, зайди в клас, зачини двері, чекай на допомогу рятувальників;
 • якщо неможливо залишити приміщення, а в тебе є мобільний зв’язок, зателефонуй за номером «101», щоб повідомити про себе. Стояти слід у приміщенні з виходом до вікна;
 • якщо пожежа сталася вище поверхом, спускайся вниз сходами, захистивши органи дихання.

Основні правила поведінки при пожежі

      Коли виникає пожежа, нерідко в паніку кидає не тільки дітей, а й дорослих. Але якщо останні хоча б в загальних рисах знають, що робити під час пожежі, то школярі можуть злякатися не на жарт і розгубитися. Щоб цього не було, дитину потрібно вчити тому, як вести себе при найменшій ознаці пожежі, щоб врятувати себе і дітей молодшого віку.
      В першу чергу дитині необхідно відразу зателефонувати в службу порятунку «101» і дати по телефону точну інформацію про місцезнаходження будівлі.
       Не можна залишатися в палаючому приміщенні і ховатися в шафи або інші предмети меблів. Якщо пожежа сталася в квартирі, потрібно терміново її покинути, закривши за собою двері. Якщо в приміщенні є діти, їх необхідно вивести. Якщо шлях до виходу лежить через палаючу кімнату, то необхідно закрити в неї двері і кликати на допомогу через вікно.
       Якщо пожежа виникла в під`їзді, потрібно залишатися в квартирі і не відкривати двері до тих пір, поки вогонь не буде погашено. При проникненні диму в квартиру необхідно відкрити вікна.

       Ці прості правила, які допоможуть людині не розгубитися під час пожежі і врятуватися від вогню, повинні знати всі школярі, починаючи з молодших класів. Теоретичні і практичні заняття з пожежної безпеки в школах необхідно проводити якомога частіше, але не менш важливу роль в навчанні дітей поводженню з вогнем повинні виконувати батьки школярів.
Made on
Tilda