В умовах теперішньої війни на території України потрібно бути готовим до використання російським агресором різноманітних видів зброї, в тому числі і хімічної.
ЩО ТАКЕ ХІМІЧНА ЗБРОЯ?
Хімічна зброя – це отруйна речовина (ОР), що використовується для завдавання умисної смерті або шкоди через свої токсичні властивості. Засоби доставки та застосування ОР:
ЯК ДІЯТИ У РАЗІ ХІМІЧНОЇ АТАКИ?
Якщо отримали повідомлення про потребу негайної евакуації:
1. Одягніть максимально закритий одяг, візьміть аптечку та речі першої необхідності і швидко та без паніки покиньте приміщення.
2. Використовуйте протигаз, а за його відсутності – ватно-марлеву повʼязку.
3. Pухайтеся поперек потоку повітря чи вітру. Не вживайте води та їжі.
Біологічна зброя — зброя масового ураження, що існує переважно у виді спеціальних боєприпасів і бойових приладів із засобами доставки, споряджені біологічними засобами. Біологічна зброя призначена для масового ураження людей, тварин, рослин та деяких видів військового майна і спорядження.
До біологічної зброї відносять деякі види бактерій, вірусів, паразитних грибів, бактеріальні токсини, які здатні спричинити інфекційні захворювання у людей.
Застосовують біологічну зброю за допомогою авіабомб, виливних пристроїв, генераторів аерозолів, контейнерів з комахами, тваринами.
Із відомих на сьогодні багатьох збудників інфекційних захворювань та їх токсинів у військових діях можна використати більше тридцяти, до прикладу: чума, натуральна віспа, сибірка, туляремія, ботулотоксин тощо.
Враховуючи військову агресію з боку Російської Федерації та потенційну можливість пошкоджень на об'єктах підвищеного радіаційного ризику, просимо взяти до уваги пам'ятку для населення при виникненні радіаційної аварії.
Радіаційна аварія - це порушення правил безпечної експлуатації ядерно-енергетичної установки, обладнання або пристрою, при якому відбувся вихід радіоактивних продуктів або іонізуючого випромінювання за межі їх безпечної експлуатації, що призводить до опромінення населення та забруднення навколишнього середовища.
Основними вражаючими факторами таких аварій є радіаційний вплив та радіоактивне забруднення.
Аварії можуть супроводжуватися вибухами та пожежами.
Радіаційний вплив на людину полягає у порушенні життєвих функцій різних органів (головним чином органів кровотворення, нервової системи, шлунково-кишкового тракту) та розвитку променевої хвороби під впливом іонізуючих випромінювань).
Радіоактивне забруднення викликається впливом альфа-, бета- та гамма-іонізуючих випромінювань і обумовлюється виділенням при аварії непрореагованих елементів та продуктів поділу ядерної реакції (радіоактивний шлак, пил, уламки ядерного продукту), а також утворенням різних радіоактивних матеріалів та предметів (наприклад, ґрунту) внаслідок їхнього опромінення.
ЯК ДІЯТИ ПРИ ОПОВІЩЕННІ ПРО РАДІАЦІЙНУ АВАРІЮ
Перебуваючи на вулиці, негайно захистіть органи дихання хусткою (шарфом). Прийшовши додому, помістіть верхній одяг та взуття у пластиковий пакет, прийміть душ. Закрийте вікна та двері. Увімкніть телевізор та радіоприймач для отримання додаткової інформації про аварію.
Загерметизуйте вентиляційні отвори, щілини на вікнах (дверях) і не підходьте до них без потреби. Зробіть запас води у герметичних ємностях. Відкриті продукти загорніть у поліетиленову плівку та помістіть у холодильник (шафу). Для захисту органів дихання використовуйте респіратор, ватно-марлеву пов'язку або підручні вироби з тканини, змочені водою для підвищення їх властивостей, що фільтрують.
При отриманні вказівок через ЗМІ проведіть йодну профілактику, приймаючи протягом 7 днів по одній таблетці (0,125 г) йодистого калію, а для дітей віком до 2-х років – частина таблетки (0,04 г). За відсутності йодистого калію використовуйте йодистий розчин: три-п'ять крапель 5% розчину йоду на склянку води, дітям до 2-х років: одну-дві краплі.
ЯК ДІЯТИ НА РАДІОАКТИВНІЙ МІСЦЕВОСТІ
Для попередження або послаблення впливу на організм радіоактивних речовин дійте так:
Дотримання цих рекомендацій допоможе уникнути променевої хвороби і негативного впливу на організм внаслідок впливу іонізуючого випромінювання.